JAK ZE ZWYKŁEGO PLASTRA BRZOZY WYCZAROWAĆ STYLOWĄ DEKORACJĘ ?

Umiejętne łączenie mediów to klucz do tego by tworzyć proste i efektowne dekoracje. Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z mixmediowymi technikami,  często spędza to sen z powiek. 

Pewnie sama niejednokrotnie zastanawiałeś się nad tym, jak połączyć ze sobą media, by uzyskać określony efekt. 

Dziś podpowiemy Ci, jak przy pomocy dowolnej masy samoutwardzalnej, patyny postarzającej Renesans, wosku wygładzającego Renesans oraz żelu heavy body gel Renesans udekorować plaster brzozy.

JAKIE MEDIA BĘDĘ CI POTRZBNE DO STWORZENIA OZODBNEGO PLASTRA BRZOZY?


Listę niezbędnych mediów przygotowała dla Ciebie Kamila Kowalewska, szalenie zdolna i kreatywna dziewczyna, która w tym sezonie dołączyła do naszej twórczej załogi. Co będzie potrzebne do wykonania dekoracji:

NARZĘDZIA I DODATKI

  • Plaster z brzozy lub innego drzewa;
  • Gałązki krzewów, kwiatów, liście, …;
  • Wałek;
  • Foliowa koszulka;
  • Stemple z napisami, spękaniami lub każde inne, które uznasz, że będą pasowały do kompozycji,

MEDIA PLASTYCZNE

  • Masa samoutwardzalna;
  • Żel z połyskiem Heavy body gel Renesans;
  • Satynowy wosk wygładzający Renesans;
  • Podkład malarski Gesso Renesans;
  • Patyna postarzająca Renesans w kolorze brązowym i czarnym.

JAK KROK PO KROKU WYKONAĆ JESIENNĄ DEKORACJĘ Z PLASTREM BRZOZY?

Jak widzisz Kamila w swoim pierwszym projekcie postawiła na naturę. Bazą jej pracy jest plaster brzozy, jednak gatunek drzewa nie ma tu większego znaczenia. Możesz użyć każdego, który akurat znajduje się w zasięgu Twojej ręki. 

Do wykończenia pracy przydadzą się również gałązki krzewów i drzew, ciekawe liście czy drobne owoce czarnego bzu lub jarzębiny. Znajdziesz je w przydomowym ogródku, w parku lub w lesie. Warto więc skorzystać w okazji i wybrać się na spacer bo jesienne skarby.

Jeśli już wszystko masz, możesz zabrać się do pracy i razem z Kamilą wykonać niebanalny projekt. 

Od czego zatem powinnaś zacząć?

Kamila podpowiada:

KROK I Przy pomocy wałka rozwałkuj masę samoutwardzalną na cienki i okrągły placek.

KROK II Dopasuj rozwałkowany placek masy samoutwardzalnej do kształtu plastra brzozowego, tak aby było widać dookoła jego korę.

KROK III Nałóż matowy żel Heavy Body Gel Renesans na plaster, tak aby pokrył miejsca do których przykleisz przygotowaną wcześniej masę samoutwardzalną. Przyklej rozwałkowany placek masy samoutwardzalnej do plastra brzozy.

KROK IV Na tak zamocowanej masie samoutwardzalnej ułóż kompozycję z zebranych w ogrodzie, lesie lub parku roślin. Przykryj je foliową koszulką i przy pomocy wałka dociśnij roślinne elementy w masę. Po odciśnięciu się śladów roślin w masie ostrożnie je usuń.

KROK V Pomiędzy roślinami odbij stemple. Możesz wykorzystać w tym projekcie stempel z napisami i spękaniami, jak również każdy inny który uzupełnia stworzoną przez Ciebie kompozycję.

KROK VI Teraz zrób sobie przerwę na kawę. Aby móc działać dalej musisz poczekać, aż masa wyschnie i utwardzi się. Podczas schnięcia masa się obkurczy co da Ci dodatkowy efekt w postaci dekoracyjnych pęknięć.

KROK VII Wyschniętą masę pomaluj białym podkładem Gesso Renesans. Następnie na wyschnięte Gesso nałóż satynowy wosk wygładzający Renesans i poczekaj, aż wosk wyschnie i się utwardzi.

KROK VIII Na utwardzony wosk nałóż brązową patynę Renesans. Nakładaj ją nieregularnie tak, aby w niektórych miejscach było jej nieco mniej a w innych nieco więcej. Dla wzmocnienia kontrastu możesz nałożyć również w niektóre miejsca odrobinę czarnej patyny Renesans. Patynę nakładaj gąbką i pędzelkiem, aby wniknęła w pęknięcia i wgłębienia powstałe w masie. Nadmiar patyny możesz wytrzeć bawełnianą szmatką.

KROK IX Na koniec, po wyschnięciu patyny, możesz dodatkowo zabezpieczyć pracę jedną lub dwiema warstwami satynowego wosku wygładzającego.

A teraz czekamy na Twoją pracę. Daj nam znać w komentarzu, czy podoba Ci się pomysł Kamili. Jeśli wykonasz własną kompozycję pochwal się nią w naszej grupie CraftART. Nie zapomnij też oznaczyć nas na swoim profilu na FB lub Instagramie, abyśmy mogły Cię odnaleźć i pokazać Twoją pracę na naszym profilu. 

Życzę Ci twórczego dnia i owocnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *